Noi mergem în stagiu!

Noi mergem în stagiu!

Școala noastră a demarat proiectul POCU – Activ în practică – Activ pe piața muncii!. Proiectul dă posibilitatea unui număr de aproximativ 80 elevi să efectueze stagiul practic în unități ce asigură asistență medicală. Ne bucurăm de parteneriatele semnate cu centrul de îngrijire bătrâni Hârja, centrul MALP Moinești, cabinet Cardiomed SRL Tg Ocna, farmacia Ropharma, farmacia Oituz Pharma SRL, centrul de îngrijire bătrâni Tg. Trotuș. Vor mai urma și alte parteneriate. În condițiile actuale în care elevii stagiari doar parțial pot beneficia de practică la spital, aceste acorduri reprezintă garanția continuării pregătirii profesionale la un nivel înalt, așa cum ne dorim să o facem mereu pentru elevii noștri.

Anul acesta școlar, 2020-2021 continuă colaborarea cu APM MEDICAL SERVICES GmbH.

O primă grupă de 6 elevi din anul II, specializarea Asistent medical generalist, vor pleca în perioada 08.03.2021 – 11.04.2021, 5 săptămâni de stagiu clinic în Spitalul St Vinzenz din Germania. Cea de-a 2-a grupă, formată din 4 elevi din anul III, Asistent medical generalist, așteaptă să ajungă în perioada 11.04.2021- 16.05.2021 în spitalul din Hanau. 

Mulțumim A.P.M. și staff-ului din spitalele germane pentru încrederea acordata elevilor noștri.

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *